Filary męskiej garderoby, czyli od jakich klasycznych butów zacząć?

Buty są fundamentami każdego stroju, dlatego podczas drogi budowania własnej garderoby warto jest dokonać przemyślanego wyboru, który pozwoli na dużą dowolność w doborze stylizacji. Jeśli nie posiadamy w kolekcji szerokiego wachlarza butów szytych ramowo, pierwszy taki zakup powinien być dopasowany do naszego stylu, preferencji oraz formalności okazji, w jakich możemy się znaleźć.

Brązowe Brogsy


Rodzaj butów, który doskonale odnajduje się w wielu stylizacjach i pozwala na swobodę użytkowania to przede wszystkim brogsy, czyli buty zdobione ażurowaniami, które delikatnie obniżają formalność obuwia i dają mu nieco nonszalancji. Najbardziej praktyczne będą brogsy w kolorze średniego brązu lub mahoniu, dzięki czemu będziemy mogli nosić je nie tylko w zestawach koordynowanych z marynarką i spodniami chino, lecz także w codziennych sytuacjach np. razem z jeansami. Takie buty dobrze odnajdują się w towarzystwie bardziej casualowych marynarek z nakładanymi kieszeniami, swetrów, golfów czy najbardziej podstawowych zestawień jeansów i koszuli.

Czarne Oksfordy


W myśl zasad klasycznej elegancji gładki i smukły but, pozbawiony zdobień jest jednym z najbardziej oficjalnych jakie można ubrać. Nawet jeśli charakter naszej pracy nie wymaga od nas codziennego noszenia garnituru, to życiu każdego mężczyzny są wydarzenia, które wymagają od nas wysokiej formalności. W takim przypadku najlepszą decyzją będzie czarny oksford, który dzięki swojej eleganckiej prostocie formy pozostaje w klasycznym kanonie od dziesiątek lat. By zachować smukłą formę butów najlepiej jest zdecydować się na podeszwę wykonaną ze skórzanego kruponu.

Buty na każdą pogodę


Tworząc od podstaw naszą garderobę warto pamiętać nie tylko o rodzaju stylizacji, lecz także o warunkach w jakich będziemy z nich korzystać. Mając to na uwadze oprócz butów na skórzanej podeszwie dobrze jest posiadać również parę, której będziemy mogli używać przez cały rok bez względu na pogodę. Dlatego dobrze jest wybrać chociaż jedną parę na gumowej podeszwie, która lepiej sprawdzi się podczas deszczu czy nawet opadów śniegu.


Trzymając się nadal kryterium uniwersalności dobrym wyborem będą z pewnością sztyblety lub ich mniej formalna alternatywa, czyli chukka boots, które w brązowym zamszu będą doskonałym uzupełnieniem stylizacji z jeansami lub wyrazistymi tkaninami takimi jak flanela. Wiele osób nadal uważa zamsz za zły wybór na niepogodę, jednak w tym (KLIK!) wpisie udowadniamy, że to nie do końca prawda.  Jeśli jednak chcemy by nasz wybór był mniej oczywisty, możemy zdecydować się na monki z ziarnistej skóry, dzięki czemu dodamy swojemu ubiorowi odrobinę włoskiego stylu.

Autor: Jarosław Seredyński

1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie