top of page

Nie szyjemy na jedno kopyto!

Zaktualizowano: 7 sty 2022

Nasi stali klienci doskonale wiedzą o co chodzi, ale zapewne wiele osób odwiedzających naszego facebook’a lub stronę dopiero wkracza w świat butów klasycznych i to zdanie powinno być dla nich kluczowe. Kupując buty Loake, nie da się wejść do sklepu czy wybrać online rozmiar 43 i już. Tzn. można tak zrobić, ale będzie to zakup bardzo przypadkowy, ponieważ szyjemy na ponad czterdzieści kopyt szewskich i bez ich znajomości jest to tylko strzał (w stopę). O co właściwie chodzi z tymi kopytami?

Kopyto szewskie to wierny odlew kształtu buta, który ma za zadanie odzwierciedlać kształt stopy. Kiedyś takie kopyta były drewniane i przybijano je do podeszwy gwoździami, a po zakończeniu procesu szycia odrywano i wykorzystywano ponownie. Dzisiaj kopyta są wykonane z tworzywa sztucznego i nie są już na stałe mocowane w procesie szycia buta.


Napisałem, że kopyto ma za zadanie odzwierciedlać kształt stopy, ale przecież każdy ma inną stopę. No właśnie! Dlatego my nie szyjemy na jedno kopyto, a na ponad czterdzieści. Dzięki temu możemy świetnie dopasować buta nie tylko na długość, co jest bardzo proste, ale przede wszystkim na szerokość czy na podbiciu. To właśnie te parametry są najważniejsze, kiedy mierzymy obuwie. Każdy z nas miał w życiu sytuację, kiedy but był dla niego za wąski, więc kupowaliśmy rozmiar większy, który były nam z kolei za długi. Stopa nie trzymała się stabilnie wewnątrz buta i nowa para po niedługim czasie lądowała na dnie szafy. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku obuwia Loake!

Jeśli but jest dobry na długość, ale za wąski to szukamy modelu w tym samym rozmiarze, ale uszytego inaczej. Wystarczy dobrać kopyto szewskie, które da nam więcej komfortu na tęgości. Klienci często przychodzą do nas mając już na oku jakiś model, ale w czasie przymiarki okazuje się, że jest to np. but uszyty dla osoby o wysokim podbiciu. Wtedy dobieramy buta przeznaczonego na niższe podbicie, który jest lepiej dopasowany, a w konsekwencji będzie doskonale współpracował ze stopą. Mamy możliwość manewrowania, dzięki temu że posiadamy buty na wielu kopytach, a nie jak popularnie się mówi – „wszystko na jedno kopyto”.


Poniżej możesz zobaczyć nasze ulubione kopyta:

1) Claridge (średnia tęgość F)

2) Capital (średnia tęgość F)

3) Pennine ( szeroka tęgość G)Jeśli chcecie odpowiednio dobrać obuwie do swojej stopy, to zapraszamy do naszych salonów, gdzie doradcy pomogą dopasować idealne kopyto, które zapewni Wam wygodę oraz wytrzymałość.

Autor: Wojciech Markowski

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page