top of page

TRADYCJA, Z KTÓREJ JESTEM DUMNY

Loake Shoemakers since 1880, marka z historią

Andrew Loake

Managing Director 

Moja rodzina zajmuje się szyciem tradycyjnych butów męskich dłużej, niż ktokolwiek z nas może pamiętać. Mój pradziadek John zaczął szyć buty męskie wraz ze swoimi braćmi, Thomasem i Williamem, w 1880 roku. W 1894 roku bracia otworzyli fabrykę Loake w Kettering w Anglii, w której produkowane są buty do dzisiaj.

W naszej fabryce produkujemy buty wyłącznie wg systemu typu „Goodyear Welted”, który ma już ponad 300 letnią tradycję. Do produkcji wykorzystujemy najlepsze materiały, a sam proces wykonania jednej pary zajmuje naszym ekspertom około ośmiu tygodni. Uważam, że jest to wciąż najlepsza metoda do produkcji butów i dlatego, dopóki nie zostanie wymyślona lepsza, nie mamy zamiaru nic zmieniać.

Jako dzisiejsi spadkobiercy marki Loake jesteśmy niesamowicie dumni z tradycji, którą udało się ustanowić naszym przodkom. Szacuję, że do tej pory uszyliśmy ponad 50 milionów par butów, które nosili i noszą mężczyźni na całym świecie. Zdobyliśmy wiele branżowych nagród i wyróżnień. Od 2007 roku jesteśmy również oficjalnym dostawcą butów na dwór królewski królowej Elżbiety II. Nasze buty noszą aktorzy, politycy, brytyjska reprezentacja olimpijska, czy drużyna krykieta. Ale dla mnie najważniejsze pozostaje to, że mogę dalej szyć znakomite buty dla każdego dżentelmena tak, jak to robił mój pradziadek, dziadek i ojciec.

Producing handmade footwear for over 130 years

My great-grandfather John opened the first Loake factory with his brothers, Thomas and William, back in 1880. Today, five generations and more than 130 years later, the Loake association with fine, handmade shoes lives on.

- Andrew Loake

1880

NARODZINY MARKI LOAKE

 

W 1880 roku trzech braci: Thomas, John i William, rozpoczyna produkcję butów Loake w domu Thomasa Loake’a przy King Street 62 w Kettering w Anglii.

1894

NOWY DOM

 

W 1894 bracia Loake przenoszą się do fabryki na Wood Street, w której produkuje się buty Loake do dzisiaj. Na początku fabryka została nazwana the Unique Boot Factory. Obecnie zajmuje powierzchnię około 20.000 m kw., może pomieścić ponad 300 pracowników i jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej zaawansowanych fabryk obuwia w kraju.

1914-18

POMOC DLA WOJSKA

 

W czasie I Wojny Światowej firma produkowała różne rodzaje butów dla armii brytyjskiej oraz ogromne ilości butów kozackich dla armii rosyjskiej.

1939-45

WIĘCEJ WSPARCIA

Każda firma w czasie wojny przeznacza część swojej produkcji dla armii. Loake produkował obuwie zarówno dla marynarki wojennej, jak i lotniczej. W szczytowym okresie, w fabryce Loake, co tydzień produkowanych było nawet 2500 par butów.

1945

MARKA LOAKE

 

Zaraz po wojnie rodzina Loake oficjalnie rejestruje markę Loake (choć nazwa była używana już wcześniej).

2007

KRÓLEWSKI DOSTAWCA

 

W 2007 buty marki Loake otrzymały status królewskiego dostawcy (Appointment to HM The Queen). W czasie swego panowania Elżbieta II nadała przywilej umieszczenia tego napisu 699 dostawcom. Jego posiadacze muszą spełniać bardzo wysokie wymagania królewskich klientów. Aby producent mógł ubiegać się o status królewskiego dostawcy, musi się sprawdzić przez co najmniej pięć lat, a potem regularnie przechodzi audyt. 

2007

ROSNĄCY POPYT

 

Firma Loake nabywa nowy magazyn, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na buty.

2011

OTWARCIE PIERWSZEGO SKLEPU

 

W 2011 otwiera swoje drzwi pierwszy oficjalny sklep marki Loake. Sklep mieści się w samym sercu Londynu.

2015

OTWARCIE PIERWSZEGO SKLEPU W POLSCE

 

11 czerwca 2015 roku otwiera pierwszy firmowy sklep w Polsce, a trzeci poza Wielką Brytanią. Sklep mieści się przy ulicy Chmielnej 30 w Warszawie. 

We are Loake

Już od jakiegoś czasu dyskutujemy w Loake na temat wielkiej “rodziny” Loake.  Bo rodzina Loake to nie tylko przodkowie, którzy stworzyli tę markę, ale i najmłodsze pokolenie użytkowników butów Loake.

By odzwierciedlić tę ideę, opracowaliśmy nowe hasło: We are Loake. Obejmuje ono wszystkich ludzi, którzy mieli wkład w naszą historię: tych, którzy szyją buty Loake, sprzedawców, użytkowników oraz miłośników naszego obuwia.

Historia zaczyna się od trzech braci, którzy pracującowali w fabryce butów w Kettering pod koniec dziewiętnastego wieku. Każdy z nich pracował w innym dziale i w pewnym momencie zdali sobie sprawę z tego, że mają wszystkie zdolności potrzebne do tego, by tworzyć buty na własną rękę. Podjęli więc decyzję, która odmieniła ich życie – porzucili bezpieczne posady i założyli własny biznes. Minęło pięć pokoleń, a firma dalej prowadzona jest przez tę samą rodzinę, której przyświeca ten sam cel: stworzyć możliwie najpiękniejsze, najwygodniejsze i najtrwalsze obuwie. Niezmiennie, stworzenie jednej pary zajmuje 8 tygodni.

Obecnie poza naszymi firmowymi salonami w Londynie, Chester i Bath, buty Loake sprzedawane są w dwóch tysiącach sklepów w sześćdziesięciu krajach świata. Ich pracownicy powinni mieć świadomość tego, na czym polega wyjątkowość butów Loake. Wielu z nich odwiedzi fabrykę i na własne oczy przekona się o poziomie rzemiosła oraz skupienia na detalach i jak wiele miłości wkładamy w stworzenie każdej pary.

Szacujemy, że od początku produkcji w 1880 roku wyprodukowaliśmy ponad 50 milionów par, tak więc lista użytkowników naszego obuwia jest dość długa! Obecnie, buty Loake to ulubiona marka wymagających klientów z całego świata, zdobiąca stopy wielu znanych osobistości ze świata sportu, filmu, muzyki i polityki. Co za tym idzie, naszym celem jest tworzenie wysokiej jakości obuwia w przystępnej cenie.

Duża grupa lojalnych klientów jest naszą najlepszą wizytówką, co w dobie Internetu widać gołym okiem. Media społecznościowe pełne są zdjęć, opowieści, anegdot i wyznań ludzi, którzy uwielbiają buty Loake do tego stopnia, że chcą, by inni również się o nich dowiedzieli.

Wszyscy ci ludzie tworzą razem wielką rodzinę Loake. To piękne, gdy twórcy, użytkownicy i fani dzielą wspólne wartości. We are Loake.

Andrew E Loake

bottom of page