top of page

NIE na jedno kopyto!

Jak wygląda (najczęściej) proces wybierania butów w sklepie obuwniczym? Szukamy butów, które nam się podobają, przymierzamy nasz rozmiar, a gdy nie pasuje, to próbujemy rozmiar większy/mniejszy (jeśli mamy wyjątkowe szczęście to możemy trafić na połówkę rozmiaru) i wybieramy najlepszą opcję, która czasami jest tylko „mniejszym złem”. W lepszych sklepach, a raczej u lepszych marek możemy spotkać dodatkowo różne tęgości buta, dzięki którym możemy dopasować lepiej but do objętości śródstopia. Ale, i możliwość dopasowania tęgości może nie wystarczyć, aby znaleźć komfortowe obuwie. Kluczem do sukcesu jest „po prostu” odpowiedni kształt buta nadawany przez kopyta.


Czym jest kopyto szewskie


Kopyto jest narzędziem pracy szewców używanym do formowania kształtu cholewki podczas procesu produkcji butów. Kopyto nadaje obuwiu nie tylko wyjątkowy kształt, ale przede wszystkim będzie decydowało o komforcie w trakcie przymierzania, a finalnie użytkowania. Loake ma w swojej ofercie ponad 40 różnych kopyt, z których zdecydowana większość powstała kilkadziesiąt lat temu po długim procesie projektowania i testowania. Kopyta w Loake były wykonywane z drewna, natomiast teraz stosuję się już kopyta z tworzywa sztucznego, które jest mniej narażone na zmiany pod wpływem czasu, nacisku, czy wilgoci.


Wybrane kopyta z oferty Loake


Kopyto Capital (tęgość F)

Jedno z najbardziej uniwersalnych kopyt wykorzystywanych w fabryce w Kettering w kolekcji 1880. Można je spotkać w naszych najpopularniejszych modelach półbutów, takich jak Aldwych, czy Buckingham, ale i w trzewikach Hyde, czy Pimilico. Kopyto to ma średnią szerokość z lekkim zwężeniem kształtu idącym w stronę dużego palca u stopy.


Kopyto 024 (tęgość F)

024 jest jednym z dwóch ostatnich kopyt używanych w Kettering do butów typu „country”, takich jak model Chester, czy Burford. Buty projektowane na tym kopycie charakteryzują się większą przestrzenią wewnątrz buta przeznaczoną na grubszą skarpetę. Kopyto ma średnią szerokość i lekko zaokrąglony nosek.


Kopyto Pennine (tęgość G)

Pennine to drugie kopyto używane do butów typu „country”, natomiast występuje w tęgości G. Będzie to doskonały wybór, dla wszystkich osób, dla których kopyto 024 jest zbyt obcisłe. Warto również dodać, że osoby, które mają już buty Loake w szerokości F, a chciałaby buty na kopycie Pennine powinny spróbować buty o pół rozmiaru mniejsze.


Kopyto Claridge (tęgość F)

Kolejnym bardzo uniwersalnym kopytem jest kopyto Claridge. Używane jest nie tylko w bardzo klasycznych modelach, takich jak Ledbury, czy Heston, ale w modelu Drake z ostatniej kolekcji wiosennej. Kopyto to jest kosmetycznie tj. odrobinę przedłużone w części z dużym palcem, dzięki czemu optycznie wysmukla kształt buta.


Kopyto Loafer (tęgość F)

Jak sama nazwa wskazuje, kopyto to zostało zaprojektowane i jest używane w butach typu loafers. Stworzenie dobrego kopyta do butów wkładanych, a nie wiązanych, jest zawsze trudniejsze, gdyż nie ma tutaj dodatkowych metod dopasowania, jak sznurowadła, gumki, czy klamry. Kopyto Loafer jest dosyć smukłe, ma zaokrąglony czubek i zapewnia odrobinę więcej miejsca na duży palec.


Kopyto 026 (tęgość F i G)

Kopyto 026 występuje zarówno w tęgości F, jak i G. Kopyto to ma bardzo klasyczny angielski kształt z zaokrąglonym noskiem, a w salonie Loake można je spotkać w modelu Taunton. Osoby, które potrzebują/lubią mieć więcej miejsca w bucie powinny zdecydować się na tęgość G.


Kopyto Duke (tęgość E)

Duke to jedno z niewielu kopyt o tęgości E. Modele tworzone na tym kopycie (np. model Cornwall) są bardzo smukłe i relatywnie węższe niż modele o tęgości F. Osoby, którym pasuje kopyto Duke powinny wybrać rozmiar odpowiadający ich regularnemu rozmiarowi.

To tylko kilka kopyt, które możecie spotkać w modelach Loake. Bardzo zachęcamy do przetestowania kilku kopyt/modeli, aby wybrać dla siebie te najbardziej komfortowe, bo w końcu po łóżku to w butach spędzamy największą część swojego życia, więc ważne, aby było dobrej jakości!


Sprawdź TUTAJ, gdzie już dzisiaj możesz znaleźć swoją wygodną parę butów Loake.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page