top of page

Co to są Brogsy?

Brogsy (po angielsku brouge) to buty o szczególnym rodzaju zdobień. Tym samym, jeśli ktoś mówi nam, że ma brogsy, to oznacza, że może mieć właściwie jakikolwiek typu buta z charakterystycznymi perforacjami.


Historia

Historia brogsów sięga do XIV wiecznej Irlandii i Szkocji, gdzie tamtejsi rolnicy używali butów ze skóry do pracy na polu. Takie buty często się niszczyły, więc doszywano na nie łatki na czubek buta, aby wytrzymały dłużej. Dodatkowo, z racji ciągłego przebywania na terenach podmokłych, wykonywano w butach otwory, aby buty szybciej wysychały. Brogsy, używane najpierw przez rolników, stały się z biegiem czasu butami również noszonymi na polowania, a wraz z wejściem polowania na salony, przestały być kojarzone z butami wiejskimi.


Wzrost popularności brogsów na salonach zaowocował tym samym polepszeniem jakości butów, poprzez używanie droższych i bardziej eleganckich skór, jak i różne eksperymenty ze dziurkami. Otwory przestały być pragmatycznym rozwiązaniem dla rolników, a stały się wysublimowaną dekoracją dla arystokracji.


Po polowaniach, brogsy na dobre zagościły na polach golfowych. Były traktowane jako elegancka forma obuwia sportowego, a przez wzrastającą popularność wśród golfistów, były nazywane swego czasu „golfami”. Przełomowym momentem dla brogsów były czasy Edwarda VIII, który jako Książe Walii, nosił brogsy nie tylko do gry w golfa, ale również na bardziej oficjalne spotkania. Od tamtej pory buty brouge można spotkać zarówno na niedzielnym spacerze po parku, jak i bardziej formalnych uroczystościach.


Rodzaje

Uszycie brogsów to czasochłonne zadanie, gdyż perforacje wykonuje się ręcznie. Średnica otworu wynosi ok. 3 mm, a odstęp pomiędzy nimi ok. 5 mm. Brogsy występują w 2 rodzajach:


Fullbrogues (zwany również wing tip)

najbardziej ozdobiona wersja brogsów. Na czubku buta mają charakterystyczne zdobienie w kształcie rozety, a wzdłuż cholewki dodawane są perforacje i przeszycia, które układają się w swoiste skrzydełka.Chester Tan

Loake1880

Made in England

Semibrogues/halfbrogues

posiadają zdecydowanie mniej zdobień. Na czubek buta nakładany jest nosek z ażurowanym zdobieniem.


brouge 2

Strand Mahogany

Loake1880

Made in EnglandFormalność

Ogólna zasada jest taka, że im mniej dekoracji (zdobień, przeszyć, perforacji), tym but jest bardziej formalny i nadaje się na bardziej oficjalne okazje. Tym samym, np. brązowe brogsy doskonalne komponują się z granatowymi spodniami typu chinos, bądź dżinsami. Czarne, skórzane, semi-brogsy natomiast można z powodzeniem dopasować do garnituru.Zobacz, gdzie możesz już teraz kupić swoją nową parę brogsów.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page