Zamsz – nie taki straszny, jak go malują

Wielokrotnie w naszych salonach spotykaliśmy się z niechęcią klientów do butów ze skóry zamszowej. Niektórym nie podoba się faktura tego materiału i zdecydowanie preferują skórę licową. Inni odrzucają zamsz ze względu na problemy z utrzymaniem go w dobrej kondycji. Taki wniosek pojawia się często nieco na wyrost i związany jest ze złym doświadczeniem dotyczącym poprzedniej pary obuwia. Z drugiej strony mamy klientów, którzy zamsz uwielbiają i przy każdej kolejnej wizycie w salonie pytają o modele właśnie w tej odsłonie. Nie mam zamiaru zmieniać Waszych preferencji i odczuć wizualnych, ale jeśli jednak wahacie się, czy buty zamszowe są odpowiednie dla Was, to za moment możecie znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Po pierwsze, zamsz faktycznie lepiej sprawdza się w klimacie ciepłym i suchym i dlatego jest tak uwielbiany przez Włochów, ale to nie powód aby rezygnować z niego w naszym kraju. Przy odrobinie wiedzy i prewencji jesteśmy w stanie z powodzeniem użytkować buty z tego rodzaju skóry w Polsce. W tym miejscu odsyłam Was do naszych poradników dotyczących pielęgnacji zamszu TU i TU.


Po drugie to, że macie przykre doświadczenie z Waszymi poprzednimi butami, nie znaczy że to samo wydarzy się z parą Loake. Zamsz zamszowi nierówny i jego jakość może być tak samo zróżnicowana, jak jakość skóry licowej. Nie widać może tego na pierwszy rzut oka, ale wystarczy „przeczesać” włoski na bucie dłonią, aby zaobserwować jak się zachowują. Wysokiej jakości zamsz nie łapie tak szybko brudu i łatwo się go czesze. Może być więc tak, że Wasze poprzednie buty szybko się wyeksploatowały, ponieważ skóra nie była odpowiednio wyselekcjonowana.


Po trzecie, zamsz jest świetną alternatywą dla skóry licowej, jeśli chcemy nieco obniżyć formalność naszej stylizacji. Właśnie dlatego tak często łączy się tego rodzaju skórę z loafersami, monkami czy brogsami, a rzadziej z klasycznymi oksfordami. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy w połączeniu z jeansami lub chinosami jeszcze lepiej nie zaprezentują się zamszowe odpowiedniki waszych ulubionych modeli.


Po czwarte, jeśli od zamszowych butów odrzucało Was to, że niekoniecznie podobały Wam się w połączeniu z paskiem ze skóry licowej, to macie już problem z głowy. Prawdą jest, że stosunkowo trudno znaleźć w sklepach ładnie wykonane zamszowe paski, więc wsłuchując się w oczekiwania naszych klientów, od niedawna we wszystkich salonach Loake Shoemakers w Polsce (KLIK) możecie nabyć właśnie zamszowe paski. Koniec z brakiem koordynacji skórzanych dodatków.


Autor: Wojciech Markowski

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie