Trzewiki, sztyblety czy Chukka Boots?

Mimo, że ciepła aura utrzymywała się w naszym kraju w tym roku wyjątkowo długo, to jednak zima nadchodzi nieubłaganie. Naprawdę mroźne dni dopiero przed nami, ale warto zawczasu przygotować się na te okoliczności. Oczywistym wyborem wydają się być wyższe buty, z grubszej niż w półbutach skóry, które ochronią nasze stopy przed chłodem. O tej porze roku świetnie sprawdzi się także grubsza podeszwa gumowa. Pomoże ona w izolacji termicznej i zabezpieczy wnętrze buta przed deszczem czy śniegiem. Skoro znamy te podstawowe wymagania, przejdźmy do konkretów. Jaki rodzaj obuwia wybrać?

W naszej ofercie jest duży wybór spełniający powyższe kryteria i bez problemu możemy dobrać odpowiadający nam kolor, czy ilość przeszyć. Zanim jednak przejdziecie do wyboru konkretnego modelu, warto pomyśleć czego w zasadzie szukamy. Oto trzy podstawowe rodzaje wysokiego obuwia oraz ich charakterystyczne cechy i różnice.

Trzewiki


Trzewiki są w zasadzie przedłużonymi półbutami o szerokiej gamie kolorów i detali. Są też dostępne na różnych kopytach szewskich. Większość butów tego typu posiada charakterystyczne ażurowania, bądź skórę groszkowaną. Dzięki takim zabiegom, obniża się ich formalność. Proponujemy wykorzystywać je w zestawach casualowych, bądź smart casualowych. Są bardziej masywne od sztybletów czy chukka oraz więcej „dzieje się” na cholewce. Sięgają za kostkę i stabilnie trzymają nogę w bucie oraz chronią ją przed zimnem.

Sztyblety


Kiedyś wykorzystywane głównie do jazdy konnej, przebojem wdarły się na salony i zdobywają coraz większe rzesze fanów. Są poniekąd przeciwieństwem trzewików. Nie posiadają sznurowadeł, a wciągamy je na stopę , dzięki gumowym elementom wokół kostki (klasyczne sztyblety nie posiadają zamka!) i są najczęściej całkowicie gładkie. Ich charakterystyczny kształt sprawia, że są bardzo odważnym wyborem i nie potrzebują dodatkowych zdobień. Bardzo uniwersalne, sprawdzą się w wielu stylizacjach i trudno przypisać im konkretny stopień formalności. Dostępne zarówno w skórze licowej, jak i w zamszu.

Chukka Boots


Obuwie typu chukka to w pewien sposób kompromis pomiędzy trzewikami, a sztybletami. Są wiązane, ale sznurowanie jest zdecydowanie krótsze niż w trzewikach. Ich cholewka jest natomiast gładka, w czym przypominają nieco sztyblety. Różnią się od wymienionych wcześniej butów długością, ponieważ sięgają do kostki, a nie ponad nią. Dobrze sprawdzą się w przypadku zestawów koordynowanych, ale zestawić możne je równie dobrze z jeansami i swetrem.

Autor: Wojciech Markowski

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie