Oxfordy – jakie wybrać?

Aktualizacja: 6 dni temu

O obuwiu ślubnym powiedziano lub napisano już (prawie) wszystko. Wiemy już, że w zależności od koloru garnituru powinny być to ciemnobrązowe lub czarne oxfordy.

Wydaje się to proste, jednak przymierzając obuwie w salonie możemy natknąć się na modele odbiegające wyglądem od spopularyzowanej przez blogosferę wersji. Poniżej prezentujemy oxfordy o najwyższej formalności, które możemy podzielić na te z nakładanym noskiem oraz lotniki. Oxfordy Cap Toe – z nakładanym noskiem


Ich nazwa pochodzi od popularności jaką zyskały wśród studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego pod koniec XIX wieku jako wyraz buntu przeciwko wysokim wiązanym trzewikom.

Pierwotnie nosiły miano Balmorali od zamku Balmoral w Szkocji, w którym jako jednym z pierwszych można było je zaobserwować. Obecnie ta nazwa przypisana została innej wersji tych klasycznych butów.Podobnym modelem są oxfordy z nakładaną przyszwą, jednak łezka tworzy się w jej wnętrzu, po zawiązaniu sznurówek.Lotniki

Lotniki są obuwiem wyjątkowym nie tylko z powodu swojego wyglądu charakteryzującego się brakiem zdobień i przeszyć oraz smukłym kopytem. Jest to najtrudniejszy do wykonania rodzaj butów. Przy produkcji innych modeli wykorzystywane jest wiele płatów skóry a drobne błędy można bez problemu skorygować. W przypadku lotników, szewc ma do dyspozycji jeden, starannie wyselekcjonowany płat który musi zostać idealnie naciągnięty na kopyto. Jeżeli dojdzie do pomyłki, mogą pojawić się zagniecenia lub nadmiar materiału którego nie będzie dało się usunąć. Następnie skóra zostaje złączona pojedynczym szwem na pięcie. Wszystkie powyższe modele są na najwyższym poziomie formalności i są dostępne w naszych sklepach (z wyjątkiem lotników*) – zarówno stacjonarnych, jak i internetowym. Idealnie sprawdzą się na formalne okazje, jak i do biznesowych zestawów. Który z nich jest Twoim ulubionym? *Lotniki dostępne są tylko stacjonarnie na zamówienie.

32 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie