O noskach słów kilka

Jeśli jesteście fanami klasycznych butów, to na pewno są modele, które podobają Wam się szczególnie na tle innych. Jedni wolą buty gładkie, drudzy preferują delikatne ażurowania, a jeszcze inni uwielbiają ciekawe medaliony. Jeśli jesteście ciekawi, jak rozróżniamy przeszycia na cholewce, za parę minut będziecie bogatsi o tę wiedzę. W dzisiejszym wpisie przybliżę cztery popularne modele przeszyć, które możecie znaleźć na noskach w butach Loake.


Cap toeNajpopularniejszy rodzaj przeszycia. Jest to tzw. nakładany nosek, często nazywany też „kapką”. Występuję głównie na oksfordach czy pół lub ćwierć brogsach, a więc bardziej formalnych modelach i wzmacnia przednią część obuwia. Może pojawiać się na nim medalion lub pozostać gładki. Oprócz walorów estetycznych pomaga też przeciwdziałać załamaniom.

WingtipPrzeszycie to swoją nazwę zawdzięcza „skrzydełkom”, które możemy dostrzec na bocznych częściach cholewki. W takich modelach dodatkowe płaty skóry są nakładane na cholewkę bazową, a liczne brogowania sprawiają, że buty mają swój niepowtarzalny charakter. Takie przeszycie stosuje się w pełnych brogsach o niższym stopniu formalności.


Split ToeBardzo charakterystyczny model przeszycia, który od razu przyciąga uwagę i dzieli przednią część buta na dwie połowy. Najczęściej wykorzystywane jest w zamszowym, bądź skórzanym obuwiu typu derby. Modele uszyte w ten sposób sprawdzą się w codziennych i bardziej casualowych zestawach.


AusterityPrzeszycie spotykane stosunkowo rzadko, ale niezwykle efektowne w swojej prostocie. Podobnie jak w przypadku wingtip, możemy zauważyć że na cholewce występuje dodatkowy płat skóry, ale nie ma tutaj medalionu, ani dziurkowanych ażurów. Dzięki temu but ten, mimo że zaliczany jest do brogsów, bardzo dobrze nadaje się i na co dzień i do zestawów formalnych.

Autor: Wojciech Markowski

1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie