Mity o skórzanej podeszwie

Duża część modeli butów Loake ma skórzaną podeszwę. Nic w tym dziwnego, a wręcz niektórzy klienci nie wyobrażają sobie, aby buty szyte ramowo nie były na skórzanej podeszwie. Jednakże, pomimo tego, że nikogo fakt skórzanej podeszwy nie dziwi, to jednak wiele osób dziwi, jak taka podeszwa się zachowuję przy użytkowaniu. Stąd też pomysł na artykuł, który wyjaśni mity i nie-mity dotyczące skórzanej podeszwy.

Czy skórzana podeszwa jest bardziej oficjalna?

Skórzana podeszwa bez wątpienia jest tą najbardziej elegancką i oficjalną z możliwych podeszw. Bierze się to oczywiście z historii obuwia, gdzie pierwsze podeszwy z gumy były bardzo toporne, jak i słabej jakości, dlatego nie dość, że buty źle wyglądały, to jeszcze zostawiały brzydkie, a przede wszystkim wyraźne ślady, które zwłaszcza „na salonach” były niedopuszczalne. Od tych czasów wiele się zmieniło i można teraz mieć eleganckie buty z bardzo dobrej jakości gumową podeszwą (więcej o podeszwach Loake TUTAJ), ale wciąż to skórzana podeszwa będzie tą bardziej wytworną i oficjalną.

Schodziłem podeszwę JUŻ po 8 miesiącach!!!

Tak, jest to możliwe. Można podeszwę schodzić już nawet i po 5 miesiącach. Wszystko zależy od tego, jak z butów korzystacie i jak o nie dbacie. Jeśli będziecie nosić buty ze skórzaną podeszwą codziennie, to obniżacie jej „żywotność” o 30 do 40%! Jeśli macie ponad 100kg, to również podeszwa szybciej się zetrze, niż u osoby o wadzę 70kg. Chodzicie często po wykładzinach/dywanach? Wbrew intuicji to również jest problem, dlatego, że najczęściej są to wykładziny ze sztucznych materiałów, które działają na nasze podeszwy jak … papier ścierny. Jeździcie na motocyklu? Chodzicie w butach po deszczu, a potem suszycie blisko grzejnika BEZ prawideł? To również nie pomaga. I tak, w tym miejscu 80% z was rzuci ciętą ripostą, „że po co nam taka podeszwa, która nie jest do chodzenia”? Tutaj z pomocą przyjdzie nam pomidor – czy lepszy jest świeżo zerwany pomidor z ogródka od babci Wandy, który nam zgnije po 2 dniach, ale świetnie smakuje, czy twór pomidoropodobny z hipermarketu, który będzie z nami przez 2 tygodnie bez skazy, ale nie ma żadnych wartości odżywczych i smakuje jak papier? Skórzana podeszwa, oprócz tego, że jest bardziej elegancka, przepuszcza powietrze, wchłania wilgoć, jest bardziej ekologiczna, ale szybciej się zużyje niż materiały sztuczne.

Ile wytrzyma skórzana podeszwa?

Od kilku miesięcy do kilku lat. Tak np. wygląda podeszwa butów Loake Michala po roku (w porównaniu do nowej):


Przyzwyczajeni (niestety) jesteśmy do butów na podeszwach ze sztucznych materiałów, które wytrzymają dłużej, więc oczekujemy, że skórzana podeszwa w butach, które (pewnie) kosztowały więcej powinna być trwalsza. Wytrzymałość podeszwy skórzanej zależy m.in. od tych czynników wymienionych we wcześniejszym pytaniu, a jeśli z powodu waszego stylu życia, postury, wad stopy, itp. wiecie, że podeszwa skórzana może się szybciej zniszczyć, to a) przygotujcie się na to mentalnie, że w niedługim czasie będzie was czekać rekonstrukcja lub b) podzelujcie swoje skórzane podeszwy. Przecież nikt nie ma pretensji do producenta auta, że musi szybko wymieniać części, jeśli (za) dużo, (za) szybko i nieoptymalnie tym autem jeździł.

Po miesiącu już zaczynam chodzić po szwach.

Tak, jest to normalne. Po szwach w butach Loake można swobodnie chodzić, bo Loake stosuje tzw. szew ryglowany, który zabezpiecza przed pruciem do głębokości ¾ każdego pojedynczego szwu.


Czuję każdy kamyk

Skóra, czy to na podeszwie, czy cholewce, będzie z biegiem czasu stawała się coraz miększa. Na podeszwie natomiast zachodzi dodatkowo proces ścierania, dlatego po jakimś czasie podeszwa będzie miękka jak papier, a nawet zrobi się w niej dziura. To jest ten moment, w którym właśnie czuć każdy kamyk.

Dlaczego mam dziurę tylko na jednej podeszwie?

Każdy człowiek ma jedną stronę ciała (stopę), którą bardziej obciąża, a dziura robi się tam, gdzie jest największy nacisk stopy.


Należy przyjść wtedy na rekonstrukcję podeszwy i nie czekać aż dziura pojawi się na drugiej podeszwie, bo można w międzyczasie naruszyć konstrukcję buta, który jest bardziej obciążony.

Podeszwa wytrzymała 6 miesięcy – chcę to reklamować

Niestety, starta podeszwa nie jest ani powodem do reklamacji, ani powodem, aby zrobić bezpłatną rekonstrukcję podeszwy. Często porównujemy to do opon w samochodzie – jeśli będzie używać zimowe opony przy 30 stopniowym upale, to również się szybciej zużyją. Nie ma wtedy znaczenia, czy to opona za 150zł, czy za 600zł, bo była po prostu nie optymalnie używana. Nie chodźcie w tej samej parze codziennie, używajcie prawidła, impregnujcie, a podeszwa skórzana będzie wam dużo dłużej służyć.

Czy mam zelować buty?

Odwieczne pytanie – zelować czy nie zelować. Nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi, ale biorąc pod uwagę, że w ofercie Loake są również piękne, klasyczne buty na podeszwie gumowej lub skórzanej z elementem gumowym (a’’a zelówka), to kupowanie butów skórzanych i ich zelowanie przypomina trochę kupowanie Macbook’a i instalowanie na nim systemu Windows. Natomiast, podczas rekonstrukcji butów, do każdej podeszwy skórzanej w butach Loake można zażyczyć sobie element gumowy, który spełni zadanie zelówki (ale się nie odklei).


Jak dbać o podeszwę?

Ważne, aby pierwsze wyjście były w suchym terenie, gdzie na podeszwie mogą zebrać się drobne kamyki i pył, który będzie naturalną ochroną. Jeśli chodzi o późniejszą pielęgnację, to polecamy 2 razy w roku użyć tłuszczu do skór (np. Dubbin marki SAPHIR Medaille D’or), który skórę podeszwy odżywi i zaimpregnuje, a przez to przedłuży jej „życie”. Nakładamy bardzo cienką warstwę tłuszczu na podeszwę i pozostawiamy do wchłonięcia na 24-48h.

Czy warto?

Na pewno nie warto się martwić podeszwą i jej ścieraniem. To jest normalne. Należy się cieszyć, że macie na nogach świetnej jakości i doskonale wyglądające buty, a że podeszwa będzie po jakimś czasie do wymiany, to należy się cieszyć, że w Loake taka wymiana jest w ogóle możliwa (więcej o rekonstrukcji  TUTAJ)


Aby zobaczyć wszystkie rodzaje podeszwy i wybrać odpowiednią dla siebie, zapraszamy do Salonu Firmowego przy Chmielnej 30 w Warszawie przez 7 dni w tygodniu! Więcej informacji TUTAJ.

#klasycznebuty #pielegnacjaobuwia #wymianapodeszwywbutachLoake #pielegnacjabutow #SalonLoake #rekonstrukcjabutow #zelowaniebutów #wymianapodeszwywbucie #rodzajepodeszwy #eleganckiebutymeskie #butyLoakewPolsce #rodzajepodeszwywbutach #wymianapodeszwywbucieangielskim #rekonstrukcjabutowangielskich #LoakePolska #rodzajepodeszwywbutachmeskich #podeszwabuta #SklepLoake #podeszwyskorzane #męskiebutyskórzane #LoakewPolsce #SalonLoakeWarszawa #najlepszebutymeskie #klasycznebutymeskie #rekonstrukcjabutowLoake #skorzanebutymeskie #LoakeWarszawa #skórzanapodeszwa #podeszwydobutów

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie