Jaki model butów musi mieć każdy mężczyzna?

Buty typu oksford to klasyczne, najbardziej formalne obuwie męskie. Czy to stwierdzenie jest aktualne w dzisiejszych czasach? Przeczytaj nasz artykuł i sam się przekonaj.

Nazwa oksford pochodzi od angielskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego. To jego studenci zapoczątkowali ich noszenie buntując się przeciwko tradycyjnemu obuwiu. W Polsce oksfordy nazywane są również wiedenkami, a w Stanach znane są jako Balmorals, prawdopodobnie po szkockim zamku o tej samej nazwie.

Oksfordy mają zamkniętą przyszwę, czyli część która okrywa palce, podbicie i jest zakończona językiem. Boczne części z dziurkami  na sznurowadła wszyte są pod spód przyszwy. Bardzo często posiadają charakterystyczne przeszycie wzdłuż buta nazywane Cap Toe.

Ze względu na zaporzebowanie rynku w ofercie Loake pojawiły się oxfordy w różnych konfiguracjach kolorystycznych oraz z różnymi zdobieniami, które czynią je mniej formalnymi. Dobierając obuwie do stroju należy pamiętać, że czym buty są jaśniejsze i mają więcej zdobień tym są mniej formalne. Modele oksfordów można podzielić na cztery grupy. Pierwsza z nich to oksfordy wykonane z lakierowanej skóry – jest to najbardziej elegancki model. Następne w kolejności “formalności” to wersja czarne ze skóry licowej. Trzecia grupa to modele czarne ze zdobieniami oraz ciemnobrązowe, burgundowe i w innych ciemnych kolorach posiadające zdobienia lub gładkie. Ostatnią grupą są oksfordy jasnobrązowe i w kolorze tan, które są gładkie lub zdobione, modele łączone z różnych materiałów, a także zamszowe – ta grupa to buty najmniej oficjalne.

BUTY DO SMOKINGU

Czarne oksfordy wykonane z lakierowanej skóry pasują wyłącznie do smokingu lub fraka, zakładamy je porą wieczorową.

OFICJALNE OKSFORDY

Klasyczne czarne oksfordy zakładamy do wizytowego lub biznesowego garnituru w ciemnych kolorach: czarnym, granatowym, ciemnoszarym. Jest to najbardziej popularny model, który powinien posiadać każdy elegancki mężczyzna.

OKSFORDY W STYLU BUSINESS CASUAL

Czarne oksfordy ze zdobieniami oraz ciemnobrązowe oksfordy gladkie i zdobione idealnie pasują do mniej formlanych garniturów. Takie buty możesz założyć jeśli chodzisz do pracy w garniturze. Modele brązowe będą pasowały do brązowego i granatowego garnituru.

OKSFORD W STYLU CASUAL

Buty jasnobrązowe, tan i w innych jasnych kolorach, które są gładkie lub zdobione, modele łączone z różnych materiałów, a także wykonane ze skóry zamszowe to buty najmniej oficjalne. Takie modele będą idealnie pasowały do jeasnów i chinosow na codzienne wyjścia.

Kupując oksfordy buty pamiętaj, abyś dobrał je odpowiednio do okazji na jaką ich potrzebujesz. Odwiedż sklep www.LePremier.pl i znajdź model, którego szukasz albo napisz do nas mampytanie@loakepolska.pl, a my doradzimy Ci, jaka wersja będzie dla Ciebie najlepsza.

#SalonLoake #SalonLoakeWarszawa

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie