Dom, syn, drzewo i … czyste buty!

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom, mieć syna i posadzić drzewo, ale my dodamy jeszcze, że zawsze ma mieć czyste buty! Aby pomóc Wam spełnić przynajmniej ten ostatni punkt, Michal, właściciel salonu Loake w Warszawie, opowie krok po kroku jak dba o swoje buty Loake.

Napisałem ten przewodnik bazując przede wszystkim na moim doświadczeniu oraz poradach, które usłyszałem od innych użytkowników butów Loake. Bo czyszczenie butów to bardziej sztuka niż nauka, dlatego zabiera to trochę czasu, aby ją przyswoić i czuć się w tym swobodnie. Natomiast, na pewno nie jest to nic trudnego, więc zaczynamy!

KROK 1: CZYSZCZENIE

Czyszczenie butów to sprawa najważniejsza. Zanim nałożysz jakiekolwiek środki do pielęgnacji musisz się upewnić, że twoje buty są czyste i suche.

 1. Wyjmij sznurowadła i włóż do środka drewniane, najlepiej cedrowe, prawidła do butów (kup on-line). Pomogą one utrzymać kształt i ułatwią czyszczenie.

 2. Weź dużą szczotkę z końskiego włosa (kup on-line) o średniej miękkości i zetrzyj kurz z butów. Nie przegap żadnego miejsca i nie zapomnij o języku. Jeżeli używałeś dobrych kremów i wosków wcześniej, twoje buty powinny być prawie idealne już po pierwszym szczotkowaniu.

 3. Jeśli na twoich butach znajduje się brud lub błoto, wyczyść je za pomocą wilgotnej, delikatnej szmatki i pozwól im wyschnąć z prawidłami w środku.

Nigdy nie pomijaj czyszczenia!

KROK 2: PIELĘGNACJA

Balsam (kup on-line) pomoże w oczyszczeniu skóry z „niewidzialnego brudu” i małych plam. Pomaga mi również w usuwaniu ciemnych śladów na czubkach butów (na przykład spowodowanych jazdą samochodem). Zauważyłem również, że podczas stosowania balsamu łatwiej jest uzyskać w efekcie końcowym ładną polerkę, która utrzymuje się znacznie dłużej.

 1. Nałóż balsam za pomocą miękkiej bawełnianej tkaniny i delikatnie wmasuj go w skórę małymi okrężnymi ruchami.

 2. Zostaw balsam na 5min, żeby wsiąknął.

 3. Następnie za pomocą miękkiej szmatki, lub dużej miękkiej szczotki wyszczotkuj buty.

Wskazówka: Saphir Lotion to mniej skoncentrowany wariant Saphir Renovateur. Dla bardziej dokładnego czyszczenia i usuwania starszych warstw kremu oraz wosku używaj Saphir Renovateur.

Używanie balsamu do skóry nie jest wymagane przy każdym czyszczeniu butów. Jeśli gdzieś się spieszysz, a twoje buty są w dobrym stanie, to taki zabieg raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

KROK 3: PASTOWANIE

Teraz, kiedy twoje buty są już czyste, odżywimy skórę. Jako, że jest ona naturalnym materiałem, potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Identycznie jest w przypadku, dajmy na to, naszych dłoni, do których używamy kremu do rąk, żeby nie były suche. Z kremem do butów jest dokładnie tak samo.

 1. Nałóż krem do butów używając przeznaczonej do tego małej szczotki. W razie czego można użyć kawałka materiału, ale wchłania on więcej kremu i przez to zużywamy go odrobinę więcej.

 2. Wykonując małe, okrężne ruchy, wmasuj krem w skórę. Zacznij z małą ilością kremu do pastowania. Naprawdę nie potrzeba go wiele.

 3. Niech krem wsiąknie w skórę przez parę minut. (Wskazówka: Najefektywniej jest zajmować się kilkoma parami butów podczas jednej sesji.)

 4. Wypoleruj buty używając szczotki do polerowania.

Wskazówka: Użyj trochę ciemniejszego koloru kremu niż kolor butów. W ten sposób zakryjesz niewielkie zadrapania i otrzymasz ładną patynę w przypadku brązowych butów. Czarnych butów się to nie tyczy, patyny w ich przypadku i tak nie uzyskasz.

Użyj neutralnego koloru jeśli masz więcej różnokolorowych par, a chcesz mieć tylko jeden krem, który będzie pasować do wszystkich. Nie sprawi on również, że twoje buty ściemnieją.

KROK 4: WOSKOWANIE

Już prawie koniec. Twoje buty są czyściutkie a skóra jest odżywiona. Jednakże, musimy jeszcze upewnić się, że twoje buty będą wypolerowane i chronione przed warunkami pogodowymi. Tutaj na scenę wchodzi wosk.

 1. Wosk najlepiej nakłada się używając bawełnianej szmatki.

 2. Nałóż wosk, potem pokrop go wodą ( +/- 2 krople), a potem wcieraj go razem z nią w czubek buta.

 3. Po nałożeniu wosku, wyszczotkuj buty szczotką do polerowania i następnie – jeśli chcesz – zrób to samo przy użyciu delikatnej szmatki dla uzyskania efektu wysokiego połysku.

Wskazówki:

 1. Zaciskając szmatkę między swoimi dłońmi i poruszając ją szybko po czubku buta podgrzewasz wosk, co daje wysoki połysk.

 2. Nie używaj zbyt dużej ilości pasty do butów na raz. Jeśli chodzi o pastę do butów, naszym ulubionym powiedzeniem jest: im mniej tym lepiej. Nałóż małe ilości a później szczotkując poleruj. Powtórz te czynności, aż będziesz zadowolony z rezultatów.

 3. Jako, że wosk nie posiada tak dużo pigmentu jak krem, nie musisz przejmować się, że twoje buty staną się ciemniejsze. Użyj takiego samego, lub troszkę ciemniejszego odcienia wosku niż kolor twoich butów. Ale jeśli użyjecie jaśniejszego koloru, też nic się strasznego nie stanie.

 4. Czy podróżujesz lub jeździsz samochodem w swoich butach? Czy na czubkach twoich butów tworzą się drobne zadrapania? Weź szmatkę i wmasuj cienką warstwę wosku na zadrapania, które dzięki temu znikną.

Polecam również krótkie wideo, gdzie można zobaczyć jak nasi szwedzcy przyjaciele czyszczą i pastują swoje buty Loake.


Mamy nadzieję, że spodobał ci się przewodnik i będzie pomocny podczas czyszczenia twoich butów Loake. Pamiętaj, kobiety zawsze sprawdzają jakie buty nosi mężczyzna. Jest to jeden z powodów, dla którego nosimy buty Loake :). Także uważaj na nie, a od czasu do czasu o nie zadbaj.

UWAGA: Nie masz czasu, aby zająć się swoimi butami? Nie ma problemu, bo i tutaj służymy pomocą! Po prostu przynieś swoje Loake’i do naszego salonu, aby skorzystać z pielęgnacji produktami marki Loake (25zł) lub Saphir (35zł).

Jeśli masz jakieś komentarze, czy pomysły śmiało do mnie pisz: michal@loakepolska.pl!

#klasycznebuty #tęgośćbutów #butyangielki #wymianapodeszwywbucie #szerokoscbuta #eleganckiebutymeskie #butyLoakewPolsce #brogsy #brouge #butyszytemetodapasowa #SklepLoake #szerokośćbutów #SalonLoakeWarszawa #najlepszebutymeskie #klasycznebutymeskie #butymęskie #butytypuOksford #cotojesttęgość #butyangielskie #butyLoakeOksfordy #rozmiarbutów #butyLoakeangielki #butyLoake #butyLoakeDerby #jakdobraćrozmiarbutów #butyszytemetodaramowa #skorzanebutymeskie #LoakeWarszawa #Loake

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie