Dobre buty to inwestycja

Buty to fundament garderoby i każdej stylizacji, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Często ilość posiadanych przez panie par jest obiektem żartów, chociaż w dzisiejszych czasach trendy się zmieniają i panowie również lubią mieć wiele rzeczy, w których wyglądają dobrze. Mówi się, że kobiety widząc mężczyznę, zwracają  w pierwszej kolejności uwagę przede wszystkim na twarz oraz na… buty.


Te muszą być nie tylko zadbane, ale też wysokiej jakości, aby dobrze się prezentować. Dobre, klasyczne buty to inwestycja, ponieważ zawsze będą świetnie wyglądać i przy odrobinie uwagi posłużą nam przez kilka, bądź nawet kilkanaście lat. Panowie, którzy ubierają się zgodnie z kanonami męskiej elegancji nie muszą mieć wielu par w swojej szafie. Wystarczą w zasadzie dwie/trzy pary, przy pomocy których można doskonale odnaleźć się w niemal każdej sytuacji i zawsze wyglądać odpowiednio. Pytanie – klucz brzmi jednak, po czym rozpoznać dobrze wykonane buty?

Pochodzenie

Oczywistą sprawą jest to, że lubimy wspierać rodzime firmy, ale warto zastanowić się, które kraje można uznać za kolebkę klasycznej mody męskiej. Prym wiodą tutaj przede wszystkim Wielka Brytania oraz Włochy i to producenci z tych miejsc mają największe doświadczenie w szyciu dobrego obuwia. O ile włoskie buty charakteryzują się lżejszą konstrukcją i odważniejszym wyglądem, o tyle w naszych polskich warunkach lepiej powinny sprawdzić się buty z Wysp Brytyjskich. Pochodzące stamtąd marki to firmy z bardzo długą historią i tradycją, które świadczą o doskonałej jakości szycia. Jedną z takich marek jest Loake Shoemakers – firma rodzinna, która szyje klasyczne buty męskie od niemal 140 lat i jest oficjalnym dostawcą obuwia na Dwór Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Od niemal trzech lat produkty tej marki są dostępne w czterech sklepach stacjonarnych w Polsce i to właśnie one posłużą jako przykład obrazujący dobrą inwestycję w to, co nosimy na stopach.


Wygląd

Dobre buty charakteryzują się przede wszystkim pięknym wyglądem. Klasyczna moda męska wytworzyła wzorce, które sprawdziły się przez kilkadziesiąt lat i nie należy ich zmieniać. Ładne obuwie bardzo często utożsamiane jest z prostotą. Nie może posiadać dodatkowych przeszyć, blaszek, zamków, kolorowych wstawek itp. Oczywiście w zależności od rodzaju buty, różnią się one pewnymi detalami np. ilością ażurowań, ale warto zwrócić uwagę na to, że obuwie renomowanych marek są do siebie bardzo podobne wizualnie, ponieważ nikt nie ingeruje w sprawdzony, piękny wzorzec, który został zaakceptowany przez gentelmanów na całym świecie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie ponadczasowość. Kupując modele klasyczne, nie musimy obawiać się tego, że po sezonie wyjdą one z mody i będą do wyrzucenia. Klasyka się nie starzeje i będzie wyglądać równie dobrze zarówno dziś, jak i za 20 lat. Dlatego warto zainwestować swoje środki w tego typu produkt.


Detale

Jeśli mamy już przed sobą buta, który na pierwszy rzut oka prezentuje się odpowiednio, to warto zwrócić uwagę na detale, które odróżniają małe dzieła sztuki od typowej produkcji masowej. Dobre buty charakteryzują się ogromną ilością ręcznej, precyzyjnej pracy. Poczynając od ręcznego malowania, przez jakość odszycia, aż po odpowiednie wyprofilowanie. Ogromną wartością jest też skóra, jakiej używają producenci marek obuwniczych. Firma Loake wykorzystuje jedynie wysokiej jakości skórę cielęcą, bądź bydlęcą. Nie jest to tania mieszanka, czy też odpadki skórne, a starannie wyselekcjonowane płaty wybierane przez specjalistów. Warto zwrócić też uwagę na proces garbowania. Skóry garbowane roślinnie wyglądają zupełnie inaczej niż te garbowane chemicznie oraz doskonale chłoną wszelkie kosmetyki, dzięki czemu skóra nie tylko wygląda świetnie przez długie lata, ale też pięknie się starzeje nabierając charakteru i pewnej dozy indywidualności. Wiele osób twierdzi, że efekt patyny pojawiający się z czasem na wysokiej jakości skórze sprawia, że używana para prezentuje się lepiej niż ta nowa na półce. Buty powinny być uszyte w całości z naturalnych materiałów, więc  skórzana powinna być nie tylko cholewka i zewnętrzna część, ale też wyściółka wewnątrz oraz podeszwa.


Sposób szycia

Dobre buty muszą być szyte. Tanie, klejone obuwie wygląda nieestetycznie i bardzo szybko się psuje. Najlepszą metodą szycia butów klasycznych jest „Goodyear Welted”, która charakteryzuje się występowaniem ramy przy zewnętrznej części buta, stąd często jest też określana metodą ramową. Dzięki takiemu rozwiązaniu cholewka nie jest przyszyta bezpośrednio do podeszwy, a najpierw do ramy jednym szwem. Drugi szew łączy podeszwę z ramą i przeplata się z tym pierwszym. Dzięki temu but jest wytrzymały, wodoodporny oraz umożliwia rekonstrukcję podeszwy, o której więcej za moment. Oba szwy powinny być widoczne, tak aby każdy z łatwością mógł zweryfikować  jakość odszycia danej pary.

Dopasowanie

Jak doskonale wiemy, każdy posiada inne stopy, a jednak wiele marek szyje wszystkie buty w ten sam sposób, z czego wzięło się określenie „na jedno kopyto”. W butach wysokiej klasy takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia. Marka Loake oferuje swoim klientom ponad czterdzieści kopyt szewskich oraz kilka tęgości obuwia. Kopyta te nie są przypadkowe. Stworzenie jednego, dobrego kształtu kopyta to bardzo żmudna praca i wiele godzin, dni, tygodni testów, dlatego, każda szanowana firma traktuje swoje kopyta jako największy majątek. Dla nas, klientów oznaczają one jednak to że możemy „po prostu” dopasować buty idealnie do naszej stopy, mimo że nie są one szyte na miarę. Firma oferuje modele na stopy szersze i węższe, na podbicie niskie lub wysokie, ścięte mocniej na wysokości palców lub bardziej zaokrąglone. Dzięki takim rozwiązaniom każdy powinien znaleźć but, który będzie świetnie dopasowany.

Podeszwa

Jeśli chodzi o podeszwę, to ważny jest nie tylko sposób szycia, ale też materiał z którego została ona wykonana. W wysokiej jakości obuwiu podeszwa wykonana jest z połączonych ze sobą kilku płatów skóry. Dzięki temu stopa może oddychać całą swoją powierzchnią. Skóra wchłania wilgoć oraz zapewnia komfort termiczny nieporównywalny z tworzywem sztucznym. Skórzana podeszwa jest też bardzo szlachetna i formalna. Na chłodniejszą porę roku dobrym rozwiązaniem jest wprasowana od dołu cienka warstwa gumowej zelówki, która podniesie wytrzymałość butów oraz ochroni je przed deszczem czy śniegiem. Jeśli ktoś woli jeszcze masywniejszą konstrukcję, to dobrym wyborem będzie podeszwa Dainite – w całości gumowa i niezwykle odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Wracając do szycia ramowego, jego kolejną zaletą jest możliwość rekonstrukcji podeszwy. Naturalną rzeczą jest to, że podeszwa skórzana z czasem zaczyna się ścierać. Firma Loake oferuje możliwość rekonstrukcji buta. Ten proces odbywa się w manufakturze w Wielkiej Brytanii i jest wyznacznikiem wysokich standardów firmy. Wystarczy dbać o cholewkę naszej pary, a wymiany podeszwy można dokonywać wielokrotnie, dzięki czemu but będzie nam służył nawet kilkadziesiąt lat małym kosztem.


Obsługa

Dobre buty bardzo rzadko sprzedawane są w przypadkowych miejscach. W parze z wysokiej jakości produktem iść musi też świetna obsługa. W salonach marki Loake pracują najlepsi specjaliści, którzy pomogą nie tylko dobrać odpowiednie obuwie, ale też udzielą rad na temat pielęgnacji i posłużą radą w kwestii całej stylizacji. Nie ma tutaj osób przypadkowych, a sami pasjonaci znający się doskonale na klasycznym męskim obuwiu. Ważnym, choć często pomijanym aspektem jest sposób zapakowania produktów. Marki oferujące dobre buty sprzedają je w specjalnych, miękkich woreczkach które chronią buty przed zarysowaniem oraz dodają do każdej pary zapasowe sznurowadła. Całość powinna być spakowana w wytrzymały karton, który jest również swego rodzaju wizytówką firmy.


Cena

Nie ma się co oszukiwać, za wysoką jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Dobre buty są szyte z najlepszych materiałów przez znakomitych rzemieślników, którzy muszą być odpowiednio opłaceni. Nie jest to tania, zlecona zewnętrznie produkcja w krajach wschodnich. Sam proces tworzenia buta zajmuje około 8 tygodni, a składa się na niego niemal 200 różnych czynności. Nie jest to produkcja masowa, ma swoje ograniczenia i jest w dużej mierze pracą ręczną, a nie maszynową, czego efektem jest produkt bardzo wysokiej jakości, ale też i warty odpowiedniej sumy pieniędzy. Warto jednak spojrzeć na cenę od drugiej strony. Buty marki Loake przy odpowiednim użytkowaniu będą nam służyć przez wiele, wiele lat w przeciwieństwie do tanich zamienników sieciowych. W ogólnym rozrachunku jest to więc oszczędność, bo ponosimy jednorazowy wydatek, a otrzymujemy w zamian świetny produkt, który wykorzystamy wielokrotnie. Właśnie stąd wzięła się tytułowa inwestycja i właśnie na tym polega magia dobrego obuwia.

Autor: Wojciech Markowski

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie