Dlaczego używamy skóry?

Dlaczego skóra jest tak wyjątkowa? Kiedy mówimy o dobrej jakości obuwiu, zwykle jest oczywiste, że mówimy o obuwiu wykonanym ze skóry naturalnej. Co jest natomiast w tym materiale takiego, że jest tak szczególny i pożądany? I jak doszło do zdobycia jej miejsca i statusu we współczesnym świecie?


Dawno, dawno temu

Wiemy, że prehistoryczni ludzie używali skór zwierzęcych, aby się ogrzać i to był właśnie początek romansu ze skórą. Jak każdy inny gatunek, ludzie musieli się pożywić i polować na jedzenie. Owoce, jagody i warzywa były stosunkowo łatwe do pozyskania w środowisku naturalnym, ale potrzebowaliśmy również białka – które zwykle pochodziło ze zwierząt – dlatego człowiek musiał polować. Zwierzęta, które złapał, dostarczały mięsa, a skóry i futro mogły być używane do tworzenia podstawowej odzieży. Ponieważ hodowla zwierząt stała się bardziej rozpowszechniona, skóra miała większą podaż i mogła być również wykorzystywana do produkcji namiotów.

W następnych pokoleniach życie stało się bardziej wyrafinowane, a my nauczyliśmy się gotować nasze jedzenie, a także przetwarzać skórę. Nieprzetworzona skóra staje się sztywna, gdy robi się zimno i gnije, gdy robi się ciepło, więc trzeba było stworzyć coś, co poprawi te właściwości, co potem stało się podstawą przemysłu garbarskiego. Po pierwsze, tłuszcze zwierzęce byłyby wcierane w skórę, aby uczynić ją bardziej giętką i trwałą, ale alternatywną metodą było palenie jej nad palącymi się liśćmi i gałęziami. Z czasem procesy były stopniowo udoskonalane i rozwijane, a tym samym narodził się jedna z najstarszych gałęzi przemysłu.Następne etapy

Jeszcze w czasach starożytnych odkryto, że garbniki zawarte w korze niektórych drzew, szczególnie dębu, miały pozytywny efekt, podobnie jak użycie ałunu, minerału, który był powszechnie dostępny, szczególnie w obszarach wulkanicznych. Ponieważ właściwości skóry stały się łatwiejsze do kontrolowania, a jej wygląd poprawiono, zaczęto ją szerzej stosować do produkcji obuwia, osłon i uprzęży, mebli, pojemników na wodę, a nawet jako pokrycia na tratwy.

Prawdopodobnie największą zmianą w ciągu ostatnich 100 lat było odkrycie siły garbowania soli chromowych i zastąpienie dołów do opalania bębnami obrotowymi, które można zobaczyć w większości nowoczesnych garbarni. Te dwie rewolucyjne zmiany skróciły okres opalania z kilku miesięcy na kilka dni i doprowadziły do ​​rozwoju znacznie wydajniejszego przemysłu.

Krok po kroku

Główne etapy wyprawiania skóry:

 1. Schładzanie i utwardzanie solą. Aby zatrzymać gnicie i infekcje i usunąć nadmiar wody ze skór.

 2. Moczenie. W wodzie, aby usunąć sól i przywrócić wilgotność do pożądanego poziomu, tak aby skóra mogła być poddana działaniu wodnych substancji chemicznych.

 3. Wapnowanie. Aby usunąć włosy i doprowadzić skórę do właściwego stanu potrzebnego do garbowania. Pozostałe włosy usuwa się za pomocą tępego noża lub maszyny.

 4. Usuwanie warstwy mięsnej (żyłowanie). Pozostałe włosy usuwa się za pomocą tępego noża lub maszyny.

 5. Peklowanie. Skóra są traktowana mieszaniną soli i kwasu w celu obniżenia pH do bardzo niskiego poziomu, aby ułatwić przenikanie mineralnego środka garbującego do substancji.

 6. Garbowanie. Może być roślinne lub mineralne. Garbowanie roślinne wykorzystuje garbniki, które występują naturalnie w korze. Skóra garbowana roślinami jest elastyczna i służy do produkcji bagażu, mebli czy podeszew butów. Garbowanie mineralne zazwyczaj wykorzystuje chrom. W stanie surowym garbowane chromowo skóry są niebieskie i dlatego określane są jako “mokry niebieski”. Opalanie chromowe jest szybsze niż garbowanie roślinne i tworzy rozciągliwą skórę, która doskonale nadaje się do produkcji torebek i odzieży.

 7. Neutralizacja. Aby usunąć pozostałości kwasów, które powstały w czasie garbowania.

 8. Wyciskanie/wyżymanie. Aby usunąć nadmiar wody ze skóry.

 9. Dwojenie. Aby uzyskać równomierną grubość skór licowych. Powstająca dwoina może być wykorzystywana dalej m.in. do produkcji weluru.

 10. Sortowanie. Kontrola jakości pod względem uszkodzeń skóry. Skóry zostają podzielona na różne klasy.

 11. Wykończenie. W zależności od pożądanego wykończenia, skóra może być woskowana, walcowana, smarowana, natryskiwana olejem, dzielona, ​​golona i oczywiście barwiona.Dlaczego więc skóra?

Teraz wracamy do pierwotnego pytania: dlaczego używamy skórę? Albo, bardziej odpowiednio, w dobie nowoczesnych materiałów syntetycznych, dlaczego wciąż używamy skórę? Krótka odpowiedź na to pytanie jest po prostu taka, że jako materiał, skóra jest absolutnie genialna! Ale dłuższa odpowiedź jest dziwna – ponieważ zrodziła się z kompromisu. Jeśli pomyślimy o wszystkich właściwościach, które mają nasze buty, skóra nie jest najlepszą odpowiedzią dla żadnego z nich.

• Jeśli chcemy, aby nasze buty były wodoszczelne, najlepszą opcją są … kalosze! Guma lub plastik utrzyma twoje stopy w suchości od deszczu – ale nie będzie oddychać, a stopy będą się pocić.

• Jeśli chcemy, aby nasze buty oddychały, najlepszą opcją byłyby sandały – ale w takim obuwiu stopa nie będzie zawsze sucha.

• Jeśli chcemy biegać szybko, buty sportowe będą świetne pod względem elastyczności i amortyzacji wstrząsów – ale nie uchroni nas przed zimnem czy wilgocią oraz takie buty najczęściej nie służą dłużej niż 2-3 sezony.

• Jeśli chcemy się zrelaksować w domu, materiałowe pantofle dadzą natychmiastowy komfort – ale nie będą oferować większego wsparcia i nie byłyby zbyt trwałe, jeśli wyszlibyśmy w nich na spacer.

Jeśli chcesz materiału, który jest dość odporny na wodę, oddycha, jest elastyczny, a jednocześnie trwały, po prostu nie ma nic lepszego niż skóra (szczególnie skóra cielęca). Po tysiącach lat, w czasach, gdy naukowcy nieustannie odkrywają nowe materiały, skóra, wraz z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak wełna, len i bawełna, zapewnia niezrównaną równowagę wszystkich tych cech. A gdy wykorzystana jest do uszycia pięknych, ręcznie robionych butów, również świetnie wyglądać! Skóra starzeje się z godnością i z upływem czasu może przybrać piękną patynę i charakter. W Loake posunęlibyśmy się nawet do stwierdzenia, że może, zwłaszcza w postaci pięknych ręcznie wykonanych butów, przyjąć trochę osobowości swojego użytkownika.

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie