top of page

Czy monki noszą monki?

Już (pewnie) nie, ale rzeczywiście to zakonnicy, jako pierwsi założyli buty typu monk na swoje stopy, bo słowo monk oznacza po angielsku mnicha. Oczywiście był to „wynalazek” wynikający z potrzeby (jak np. brogsy), nie mody, ale z czasem płynnie przeszedł na salony i dzisiaj, gdyby nie nazwa, to nikt by pewnie monków z kościołem nie połączył.

HISTORIA

Historia monków sięga kilku wieków wstecz, kiedy to mnisi potrzebowali obuwia, które będzie ich lepiej chronić w różnych warunkach pogodowych niż sandały. Monki, który były wyrabiane z grubszej skóry, ale miały łatwe zamykanie na klamry, przez co można je było łatwo zakładać i ściągać, doskonale pasowały mnichom i stąd też wzięła się ich nazwa.

Po latach, a właściwie wiekach, monki wkroczyły na stałe do garderoby eleganckiego mężczyzny. Stało się to za przyczyną takich osobistości, jak Lino Leluzzi, Alexander McQueen, czy Yves Saint Laurent, którzy sami ulegli urokowi monków, a potem nie trzeba było długo czekać, że zobaczyć monki na co drugiej stopie w czasie targów Pitti Uomo, czy na nogach Bonda!

BUTY

Jak rozpoznać monki na ulicy? Szukajcie butów bez sznurowadeł, ale z jedną, dwoma lub trzema bardzo charakterystycznymi klamrami. Buty typu monk mają konstrukcję podobną do butów typu Derby, przy czym boczne część buta przykrywające przyszwę są niesymetryczne i zapięcie/klamra znajduje się na zewnętrznym boku buta, a nie na środku.

Monki zwykło się pozycjonować się jako buty średnio-oficjalne, bo są zbyt mało formalne na garnitur. Obecnie monki wybierane są na wszelakie okazje i w różnych wariantach – z pojedynczą klamrą, podwójną, a nawet potrójną klamrą; zamszowe i skórzane; ze skarpetkami i bez skarpetek, do garnituru i do chinosów.

3 PORADY

  1. Jak każde inne. Nie bój się monków – są dla ludzi, a przede wszystkich dla tych eleganckich, ale niebanalnych. Poza tym, tak jak już pisaliśmy, monki to stosunkowo bardzo uniwersalne buty, dlatego możesz je nosić do różnych wariacji ubraniowych.

  2. Im więcej, tym ciekawiej. Jeśli jeszcze nie przekonałeś się do monków, zacznij od wersji z pojedynczą klamrą, które wydają się mniej ekstrawaganckie. Jak już się w nich zakochasz, przejdź do wersji pro, czyli z podwójną klamrą, czy wersji ekspert z klamrą potrójną.

  3. Pokaż je światu. Monki to na pewno nie są buty, które chcesz ukryć. Więcej, monki to buty, które szczególnie warto podkreślić. Spróbuj je z krótszymi spodniami, jeśli chcesz poznać efekt „wow” i zrobić wrażenie na następnym spotkaniu.

Jeśli nie masz jeszcze swojej pary monków, mamy nadzieję, że ten artykuł i zdjęcia pokazały, że warto się na nie skusić. A jak już raz je wypróbujesz, na pewno zapragniesz następnych, by przełamać czarną nudę na ulicach!

Szczegóły:

Typ obuwia: Monki

Model: Cannon

Konstrukcja: szyte ramowo (Goodyear Welted)

Kolekcja: 1880

Kopyto: Capital

Tęgość: F (średnia)

Skóra: Cielęca

Podeszwa: Skórzana

Możliwość rekonstrukcji: Tak

Gwarancja: 2 lata

Miejsce produkcji: Anglia

Zapraszamy do naszych salonów (KLIK) oraz do sklepu internetowego (KLIK).

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page