Czy Chelsea Boots nosi się w Chelsea?

Sztyblety (z ang. Chelsea Boots) to eleganckie buty posiadające płaską podeszwę. Ich cholewka jest nierozcinana ponad kostkę i posiadają elastyczną gumę na kostkach po obu stronach, aby ułatwić ich zakładanie i zdejmowanie.

Historia sztybletów sięga 1851 roku, kiedy to zostały opatentowane przez J. Sparkes-Hall – prywatnego szewca Królowej Wiktorii. To ona chodziła w nich jako pierwsza, a męską część dworu zaczęła ją naśladować. W późniejszym czasie buty stały się popularne do jazdy konnej, ponieważ zapewniają prawidłowe ułożenie nogi w strzemieniu i wygodę, a wysokość ponad kostkę ochrania ją przed obcieraniem.

Popularność sztybletów przetrwała kolejne lata, ale prawdziwym hitem stały się w połowie XX wieku. Wtedy zaczęli w nich chodzić przedstawiciele nowych angielskich subkultur – chodzili w nich wszyscy od członków Rolling Stones do Jean’a Shrimpton’a. Subkultury te były związane często z King’s Road – ulicą, która znajduje się w Londynie w dzielnicy Chelsea, stąd (pewnie) zostały nazwane z ang. Chelsea Boots.

W dzisiejszych czasach sztyblety mogą być zakładane praktycznie do wszystkiego. Zarówno do stylizacji o wysokim stopniu formalności jak i bardzo codziennych zestawów.

Poniżej przedstawiamy sztyblety, które są dostępne w ofercie Loake w Polsce:

Loake Shoemakers Mitchum Suede

Brązowe zamszowe sztyblety są od kilku sezonów mocno promowane przez celebrytów. Zakładane do czarnych jeansów czy chinos’ów tworzą świetną stylizacje na codzienne dni ale można je również założyć do garnituru o mniejszym stopniu formalności. KUP ONLINE.

Przykładowa stylizacja ze sztybletami Mitchum przygotowana przez Jakuba Roskosza:


Loake Shoemakers Mitchum Black

Sztyblety z polerowanej czarnej skóry, która połączona ze smukłym kopytem nadaje butom lekko zadziornego charakteru. Taki model najbardziej będzie pasował do formalnych stylizacji. KUP ONLINE.

Loake Shoemakers Blenheim

Klasyczne czarne czy brązowe sztyblety najlepiej wyglądają w połączeniu z garniturem lub mniej oficjalnym biznesowym strojem. Dzięki gumowym wstawką but dobrze układa się na stopnie, a nogawka nie odstaje. KUP ONLINE czarne lub brązowe.

Loake Chatterley Black (Ladies)

W naszej ofercie posiadamy również sztyblety zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Dostępne są w czarnym kolorze. KUP ONLINE.

Czy masz już sztyblety w swojej kolekcji? Planujesz zakup nowej pary? Jeśli tak, to zapraszamy:

  1. salony firmowe Loake w Warszawie, Katowicach i Poznaniu

  2. sklep internetowy Le Premier (www.lepremier.pl)

  3. sklepy partnerskie: www.loakepolska.pl/gdziekupic

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie