Bo rozmiar ma znaczenie!

Dobrze dobrany rozmiar obuwia ma kolosalne znaczenie dla zarówno komfortu odczuwanego bardziej lub mniej z każdą kolejną godziną, ale i dla tzw. układania się butów na stopie (czy buty się dobrze “łamią”) oraz ich zużycia (np. za długie buty będą miały bardziej narażone na zniszczenie noski). Dlatego przed zakupem butów warto poświęcić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, aby wybrać model (kopyto, tęgość) w rozmiarze, który nam najbardziej pasuje.

Rozmiar 9 rozmiarowi 9 nie równy

Jeśli klient wybiera rozmiar 9 konkretnego modelu butów Loake, to czy w przypadku innych modeli rozmiar 9 też będzie dla niego odpowiedni? Tak, jeśli jest to model na tym samym kopycie, ale jeśli jest to inne kopyto, a jeszcze inna tęgość, to zamiast 9, może lepiej pasować np. 8,5. Często jesteśmy pytani o to, dlaczego nie ma „uniwersalnej” rozmiarówki obuwia. Uniwersalny system oczywiście istnieje i, z tego co nam wiadomo, wszyscy angielscy producenci obuwia trzymają się go, ale nie wszystkie modele obuwia mają ten sam kształt. Co jeszcze ważniejsze, (pewnie niestety) nie ma czegoś takiego jak uniwersalna stopa! W każdym fasonie przestrzeń będzie rozkładała się inaczej, dlatego też różne rozmiary będą pasować na różne kształty stóp.

Tęgość, a nie długość

Kluczowe dla komfortu będzie dopasowanie tęgości. W tej kwestii wiele osób myśli i mówi o szerokości buta, jednakże miarą jest w rzeczywistości jego obwód, który również stanowi jedynie wskazówkę. Najważniejszą informacją jakiej potrzebujemy jest to, ile „przestrzeni” znajduje się wewnątrz buta, innymi słowy – jaka jest powierzchnia przekroju wewnętrznego buta, ale niestety trudno ją zmierzyć.

Może zdarzyć się tak, że but o tęgości „E”, może wydawać się luźniejszy niż but o tęgości „F”, który został zaprojektowany na innym kopycie. Zatem to, że zwykle nosisz, przykładowo, buty w rozmiarze 9 o tęgości F nie oznacza, że taki rozmiar zawsze będzie dla ciebie odpowiedni oraz, że buty w tęgości G lub E nie będą ci również pasować. Rozmiary powinny być traktowane jako wskazówki. Mimo, że w większości przypadków są dość trafne, to jednak zawsze lepiej przymierzyć buty i upewnić się, że są wygodne.

W butach Loake, ale i w większości brytyjskich marek obuwniczych, wyróżniamy 4 podstawowe tęgości:

  1. E =  Wąska (oznaczana również jako 5)

  2. F =  Średnia (oznaczana również jako 6)

  3. G =  Szeroka (oznaczana również jako 7)

  4. H = Ekstra Szeroka (oznaczana również jako 8)

Różnice między poszczególnymi tęgościami w tym samym rozmiarze buta to ok 6,3mm w obwodzie. Ponadto wyróżniamy tzw. połówki tęgości oznaczane jako X, np. tęgość XF będzie o połowę większa od tęgości F.

Kiedy iść na zakupy

Ważny jest również moment, w którym mierzy buty – rozmiar stopy zmienia się w ciągu dnia zwłaszcza, gdy ciągle jesteś na nogach. Tak więc jeśli kupujesz buty rano, to musisz pamiętać, że później mogą wydawać się trochę bardziej ciasne. Tak samo stanie się przy wzroście wagi – wtedy również stopy staną się większe. Z drugiej strony, jeśli stracisz na wadze, twoje stopy staną się mniejsze.

Butów nie trzeba “rozchodzić”

Bardzo często w salonie słyszymy od klientów, że wolą kupić mniejszy rozmiar butów, bo potem buty “i tak się rozejdą”. Prawda jest taka, że jeśli dobierzemy odpowiedni (nie za mały, ale i nie za duży rozmiar), to buty się “nie rozejdą”, a jedynie skóra cholewki zmięknie, przez co będą jeszcze bardziej wygodne. Natomiast, jeśli wybierzemy buty za małe, to one owszem, “rozejdą” się, ale tylko dlatego, że mechanicznie je rozciągneliśmy poprzez stały nacisk, gdyż skóra jest materiałem naturalnym i w końcu się nam “podda”.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA w 2008 roku tylko 25% mężczyzn miało dobrze dobrany rozmiar butów, a zdecydowana większość miała buty za małe. Nie będziemy tutaj hipotetyzować skąd się bierze syndrom “chińskiego wiązania stóp”, ale przy następnej przymiarce butów zastanówcie się dwa razy, czy na pewno ten mniejszy rozmiar jest lepszy, zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji rozmiarówkę brytyjską z połówkami.

Lewa prawej nie równa

Jeśli już zauważyłeś, że masz różnej długości stopy, to musimy cię zmartwić – nie jesteś wyjątkowy, bo zdecydowana większość z nas tak ma. Im większa różnica, tym oczywiście większy problem, ale reguła pozostaje taka sama – buty zawsze dobieramy wg rozmiaru większej stopy, gdyż “z dwojga złego” lepiej mieć w bucie trochę więcej miejsca, niż mniej. Jeśli natomiast but na mniejszej stopie będzie sporo za duży, to możemy użyć wkładki, aby różnicę zniwelować.

Pięta, nie palec

Bardzo często również prawidłowo dobrany rozmiar obuwia jest mierzony poprzez sprawdzenie, gdzie znajduje się duży palec u nogi. Nie ma w tym nic złego, ale i nie ma w tym nic super przydatnego. Najważniejszym wyznacznikiem odpowiednio dobranej długości jest pięta, a dokładnie to informacja, czy pięta jest stabilna w bucie, czy może się za bardzo rusza. Ponadto, jeśli pięta jest dobrze osadzona, a palce mają miejsce, to na pewno im, a nie butom, to nie zaszkodzi.

Przegląd rozmiarów

Na koniec, dla przypomnienia, załączamy poglądową tabelkę z porównaniem rozmiarów między Europą, Wielką Brytanią, a USA. Warto również dodać, że przy wyborze butów o tęgości G, czyli szerszej, możemy spróbować rozmiar o połowę mniejszy niż normalnie wybieramy przy tęgości F.

Zapraszamy wszystkich panów, którzy chcą wybrać odpowiedni rozmiar butów Loake do:

  1. salonu firmowego Loake przy ulicy Chmielnej 30 w Warszawie, gdzie na miejscu można przymierzyć modele na różnych kopytach, w różnych tęgościach oraz we wszystkich rozmiarach (od 6 do 12).

  2. sklepu internetowego Le Premier (www.le-premier.pl), który jest sklep partnerskim i ma w ofercie dokładnie te same modele, które dostępne są w salonie Loake

  3. naszych sklepów partnerskich: www.loakepolska.pl/gdziekupic

#klasycznebuty #tęgośćbutów #butyangielki #wymianapodeszwywbucie #szerokoscbuta #eleganckiebutymeskie #butyLoakewPolsce #brogsy #brouge #butyszytemetodapasowa #SklepLoake #szerokośćbutów #SalonLoakeWarszawa #najlepszebutymeskie #klasycznebutymeskie #butymęskie #butytypuOksford #cotojesttęgość #butyangielskie #butyLoakeOksfordy #rozmiarbutów #butyLoakeangielki #butyLoake #butyLoakeDerby #jakdobraćrozmiarbutów #butyszytemetodaramowa #skorzanebutymeskie #LoakeWarszawa #Loake

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie